مجموع : 0 تومان
دانلودی انتخاب نشده است

دانلود مقاله بهداشت حقوقی

10 / 10
از 1 کاربر

 

شما هم اکنون به یادداشتی مختصر در خصوص بهداشت حقوقی دسترسی دارید. دانلود مقاله بهداشت حقوقی هرچند کوتاه به بررسی آسیبهایی ناشی از عدم بهداشت قضایی در جامعه میپردازد.

 

 پایگاه دانلود مقاله های حقوقی
ارائه دهنده مقالات و جزوات تخصصی رشته حقوق
دانلود مقاله بهداشت حقوقی

 

دانلود مقاله بهداشت قضایی به ناکارآمدی قوانین، تعارض و تضاد بین قوانین پراکنده، و عدم شفافیت قوانین و همچنین نبودن آموزش های درست قضایی برای شهروندان میپردازد.

 

مقاله بهداشت حقوقی و قضایی

هرجامعه برای ادمه حیات زندگی اجتماعی نیازمند امنیت و آسایش است. این امنیت میسر نمیشود جز با وجود بهداشت قضایی و حقوقی. بهداشت قضایی اصطلاحی است که اخیراً به ادبیات حقوقی راه یافته که بهداشت حقوقی اعم از آن است و البته خاستگاه آن همان ضرب المثل رایج بین محافل علمی است. پیشگیری بهتر از درمان است. یکی از راههای پیشگیری از تخلفات و ایجاد خدشه به امنیت و روان مردم اجتماع وقع قوانین مناسب است.

از آنجا که مهمترین هدف از وضع قانون ایجاد نظم در جامعه و جلوگیری از هرج و مرج های ناشی از بی قانونی است، پس واجب است که قوه قانونگذاری(مقننه) در هر کشوری درصدد تهیه قوانینی جامع و مانع در خصوص به منظور مقابله با هر جرم و تخلفی باشد تا آنگونه که شایسته است با متخلفین و مجرمین برخورد شود.

قانونگذاری قوی خود یکی از راههای پیشگیری از وقوع جرم و تخلف است. اگر ضمانت اجراهایی متناسب با ارتکاب جرم یا هرگونه استنکاف از قانون وجود داشته باشد، قطعا افراد متخلف کمتر به فکر تخلف و سرباز زدن از قانون می افتند.

به همین دلیل باید حقوقدانان جامعه، اندیشمندان علوم اجتماعی نیازهای اجتماع را مشخص کنند  و تمهیدات لازم برای مقابله با استنکاف از قانون و ورود خدشه به نظم اجتماع افراد را فراهم کنند. همواره دو عامل را در بحث قانون و قانونگذاری باید مد نظر قرار داد:

1-    اصل قانون

2-    اجرای صحیح و به موقع قانون توسط مجریان

جامعه همواره نیاز به قانونی روشن و کارآمد دارد تا به محض ایجاد معضل و تخلف در جامعه بتوان با مراجعه به قانون کارآمد راه علاج آن را یافت.  روشن و شفاف نبودن قوانین موجب تفسیرهایی متفاوت از سوی حقوقدانان و متصدیان قضایی میگردد که این خود بر بی نظمی ها می افزاید.به قول دکتر کاتوزیان ایجاد نظم جز با ثبات قوانین ممکن نیست و تفسیر دائمی حقوق، هرچند که به منظور یافتن قواعد بهتر باشد خود نوعی بی نظمی است.


از طرفی ناآگاهی مردم از حقوق و تکالیف خود، بی گانگی مردم با مشاوره حقوقی و وکلا قبل از هرگونه اقدام قضایی، به نوعی به این هرج و مرج و معضلات ناشی از ضعف بهداشت حقوقی دامن زده است. برای رسیدن به بهداشت حقوقی ابتدا باید یک سری پالایش در قوانین پراکنده ای که وضع شده است و گاهاً دیده میشود این قوانین با یکدیگر در تضاد هستند بوجود آید. باید شرح وظایف وزارت دادگستری مانند وزرات بهداشت مشخص گردد و حفظ بهداشت حقوقی و اجتماعی به وکلا سپرده شود. حقوقدانان باید در نگارش قانون دخیل باشند، نه این که فقط پاسخگوی نسخه های اقتصادی و قانونی و اشتباهات دیگران و تبعات آن در دادگاه ها باشند. و ارتباط بین وکیل، مردم و دادگستری اصلاح شود.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()