مجموع : 0 تومان
دانلودی انتخاب نشده است

دانلود مقاله تروریسم سایبری

10 / 10
از 1 کاربر

امروزه با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی و همگام شدن آن با زندگی روزمره انسانها، دسته ای از جرائم مرتبط با کامپیوتر نیز شکل گرفت. پایگاه دانلود مقالات حقوقی درمقالات پیشین تحت عنوان مقاله جرائم کامپیوتری و به این موضوع پرداخت. "تروریسم سایبری"، عنوان مقاله ای است که هم اکنون در دسترس شما قرار گرفته است. با دانلود مقاله تروریسم سایبری، به نوعی جدیدی از تروریسم که جایگزین تروریسم های پیشین شده است میپردازیم.
دانلود مقاله تروریسم سایبری از سری مقالات مرتبط با جرائم کامپیوتری به تعریف این نوع ترور در فضای مجازی پرداخته و تفاوت های آن را با اقدامات تروریستی که در دنیای واقعی و فیزیکی پیش از این  شاهد بودیم مورد بررسی قرار میدهیم. دانلود مقاله تروریسم سایبری به صورت رایگان و در قالب pdf  میباشد.

نام مقاله: تروریسم سایبری
نویسنده: مهرنوش ابوذری
تعداد صفحات:6 صفحه
فرمت: pdf

به نام خدا

تروریسم سایبری

مقدمه:

همانطور که پیشرفت علم و فناوری به سرعت زندگی انسانها را متحول کرده و سطح رفاه و توسعه همه جانبه را بالا میبرد متأسفانه مورد سوء استفاده افراد تبهکار و  خصوصاً تروریستها هم قرار میگیرد. کما اینکه اعمال تروریستی با توسل به تکنولوژی روز جلوه های تازه و در عین حال بسیار خطرناکتری به خود گرفته است. توسعه تروریسم دولتی که به آخرین تکنولوژی و اختراعات هم دسترسی دارند نمونه دیگری است که نباید از آن غافل شد. آشنایی با آخرین روش های تروریستی و آگاهی دادن به مردم نیازمند تحقیقات و پژوهش های کاربردی است که ضرورت آن به خوبی احساس میشود. بنابراین برآن شدیم تا در این مقاله تروریسم سایبری را مورد بررسی قرار دهیم.

تروریسم سایبری

تروریسم را این گونه تعریف میکنند: به کارگیری خشونت علیه اشخاص، دولتهای یا گروه ها برای پیشبرد زورمندانه اهداف سیاسی یا عمومی. سایبر تروریسم در حقیقت همان تعریف را دارد، با این تفاوت که این بار هدف متمرکز بر منابع موجود در فضای مجازی است. تروریسم سایبری که میتواند ابعاد داخلی داشته باشد یا شامل موارد بین المللی شود به نوعی خطرناک تر از تروریسم سنتی است چرا که ساختار اقتصادی و خدمات رسانی بسیاری از کشورها مبتنی بر فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی شده است. با این توضیحات می توان سایبر تروریسم را چنین تعریف کرد: «اقدامات برنامه ریزی شده و هدفمند با اغراض سیاسی و غیر شخصی که علیه رایانه ها و امکانات و برنامه های ذخیره شده در درون آنها از طریق شبکه جهانی صورت میگیرد و هدف از چنین اقدامی نابودی یا وارد آوردن آسیب های جدی به آنهاست.»
تروریستهای سایبری، به جای استفاده از سلاح های رایج، بمبها و موشک ها یا سایر ابزارهای معمول از نرم افزارهای مخرب رایانه ای برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند. ویروس ها، کرمها، تروجان ها، اسپم ها، ایمیل های بمبینگ، گوگل بمبینگ، هک و نفوذ رایانه ای و خرابکاری یا دستکاری های اینترنتی و شبکه ای، بخشی از ابزارهای تروریست های مجازی به شمار می رود. درباره میزان خطرناکی این جرم، یک متخصص تروریسم در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی آمریکا با اشاره به ادعای یک مقام رسمی سیا می نویسد: «یک تروریست در فضای سایبر قادر است با یک میلیارد دلار هزینه و 20 هکر شایسته، ایالات متحده را فلج کند.» والتر لاکور یادآوری می کند: «اگرچه هدف تروریست ها معمولاً قتل سران سیاسی، گروگان گیری و ..... است اما صدمه ای که با حمله الکترونیکی به شبکه های رایانه ای وارد می آید ممکن است بسیار غم انگیزتر بوده اثرات آن تا مدت ها باقی بماند.»

 در واقع تروریست ها صرف نظر از ماهیت و اهداف اقدامتشان نتایج بسیار زیانبار و گاه جبران ناپذیری به جای میگذارند. آنها معمولاً نقاط حساس و حیاتی جوامع را هدف قرار می دهند تا اساسی ترین ضربات را به دشمنان خود وارد کنند و بهترین بهره برداری را از وضعیت موجود به عمل آورند. البته سهولت و کم هزینه بودن ارتکاب این اقدامات نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، لذا این گروه ها همواره به پیشرفته ترین ابزارها برای رسیدن به هدف شوم خود مجهز هستند. یکی از بهترین ابزارها که به نظر می رسد تمامی ویژگی های مورد نیاز تروریست ها را در خود جمع کرده، فضای سایبر است. تروریسم، ابزاری برای رسیدن به هدف است. برایان جنکینز، کارشنان تروریسم، معتقد است تروریسم مانند تئاتر است زیرا از پیش طراحی شده و برای جلب نظران خیل عظیم مخاطبان است. از سویی هدف از این تعبیر این بود که تأکید شود بزرگنمایی و انعکاس گسترده اقدامات تروریستی همپایه و حتی بیشتر از ارتکابشان ارزش و اهمیت دارند.
پروفسور دنینگ از صاحبنظران این موضوع، این تعریف را از تروریسم سایبری ارائه داده اند:
«تروریسم سایبری از همگرایی تروریسم و فضای سایبر بوجود آمده است. لذا این اقدامات به معنای تهاجمات و تهدید به تهاجمات غیرقانونی به رایانه ها، شبکه ها و اطلاعات ذخیره شده در آنها میباشد که به منظور ارعاب یا وادار کردن یک دولت یا مردم آن برای پیشبرد اهداف سیاسی یا اجتماعی صورت می گیرد. به علاوه برای آنکه یک تهاجم تروریسم سایبری تلقی شود باید منجر به اعمال خشونت علیه اشخاص یا اموال گردد یا حداقل آنقدر خسارات وارد آورد که منجر به وحشت گردد. تهاجماتی که باعث فوت، آسیب جسمی، انفجار، تصادم هواپیماها، آلودگی آب یا لطمه شدید اقتصادی می شوند، از جمله این موارد هستند.»

جنگ اطلاعاتی

طبق تعریف فوق، اقدامات تهاجمی با آثار جزئی از شمول این  عنوان مجرمانه خارج است زیرا جنگ اطلاعات یک اقدام تروریستی است که برای ایجاد اختلال یا آسیب رسانی جدی ارتباطات طرح ریزی میشود. با اوصاف مذکور، یکی از بهترین تعابیر برای این کارزار سایبری که معادل مفهوم مضیق تروریسم سایبری است، جنگ اطلاعات می باشد: «مبارزه در جهت نظارت و کنترل بر فعالیت های اطلاعاتی.» حتی به عقیده برخی صاحبنظران از جمله پروفسور دوروتی دنینگ، اگر جنگ اطلاعات جلوه تهاجمی به خود بگیرد؛ چنانچه در قابلیت استفاده و تمامیت اطلاعات یکی از طرفین خللی وارد شود، طرف دیگر برنده این جنگ خواهد بود. این مسئله تا حدی جدی تلقی شده که کشورهای پیشرو در این عرصه، در حال تربیت سربازان سایبری مجهز به انواع سلاح های الکترونیکی هستند تا برای تهاجم یا دفاع از آمادگی لازم برخوردار باشند. در واقع حملات سایبری از سوی افرادی به نام معترضین سایبری صورت می گیرد و به فعل آنها اعتراض سایبری می گویند. حملات ویروسی گه از طریق ایمیلهای آلوده و گاه از طریق نرم افزارهای رایگان محقق میشود و علت افزایش حملات ویروسی، افزایش آسیب پذیری در سیستم هاست.

مزایای ترور سایبری برای تروریست ها

اما علت اینکه امروزه افراد ترجیح می دهند در فضای سایبر مرتکب اقدامات تروریستی شوند، مسئله قابل توجهی است که در راستای آن می توان به این عوامل اشاره کرد:

1- بدون مرز بودن فضای سایبر

ماهیت فرامرزی فضای سایبر، آن هم به گونه ای که هیچ یک از موانع و مرزهای موجود در دنیای فیزیکی در آن ملاحظه نگردد، یک ویژگی اساسی محسوب میشود و مزایای بی شماری از آن نشأت میگیرد.

2-کاهش خسارتهای جانبی جرم

فضای سایبر هزینه جرم را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داده است. به هنگام محاسبه هزینه جرم دو مؤلفه مورد توجه قرار میگیرد:

الف) نتیجه ای که عاید میشود.

ب) احتمال دستگیری و مجازات

مسئله هزینه جرم برای تروریستها اهمیت بسیار و حتی حیاتی دارد. زیرا جرائمی که مرتکب می شوند، مجازات های بسیار سنگینی دارند و عملاً امکان رهایی از آنها وجود ندارد. لذا ماهیت فرامرزسی فضای سایبر فرصت بسیار مغتنمی برای آنهاست که با وجوددستیابی به  اهداف مخرب پیش بینی شده، امکان به دام افتادن آنها به حداقل ممکن برسد.

آنها به راحتی میتوانند از هر گوشه جهان مرتکب اقدامات زیانبار تروریستی در فضای سایبر شوند بی آنکه مجریان قانون کشور یا کشورهای آسیب دیده بتوانند آنها را شناسایی کنند؛ حتی در صورت شناسایی نیز مشکلات اجرایی بسیاری جهت دستگیری و مجازات آنها وجود دارد.

3- امکان وارد آمدن خسارات مالی بدون آسیب های جسمی

اکثر اقدامات تروریستی در دنیای فیزیکی با آسیب دیدگی افراد همراه است که این خود چندان با هدف جلب افکار عمومی و همنواسازی آنها با اهداف تروریستی سازگاری ندارد. زیرا اصولاً آسیب های جانی، به ویژه اگر با مرگ همراه باشد، حساسیت ها و واکنش های زیادی را بر می انگیزد که به نفع عوامل آن نیست. لذا اگر تروریست ها بتوانند بدون جریحه دار کردن احساسات مردم، لطمات مالی بسیاری به دولتمردان وارد آورند، به موفقیت بزرگی دست یافته اند. بدیهی است با وجود انواع اطلاعات ارزشمند مالی و دولتی در فضای سایبر، این فرصت بی نظیر برای تروریست ها فراهم شده است.

4- تأمین آسان امکانات و عوامل مورد نیاز برای اقدامات تروریستی

ماهیت اقدامات تروریستی فیزیک به گونه ای است که برای ارتکاب آنها باید به ابزارهایی متوسل شد که تأمین آنها با مشکلات زیادی همراه است مانند انواع مواد منفجره. همچنین به دلیل خطرناک بودن این اقدامات و احتمال بالای دستگیری و مجازات، کمتر کسی حاضر می شود آن را انجام دهد. اما فضای سایبر تمامی ابزارهای مورد نیاز برای انواع اقدامات تروریستی سایبری را به صورت روزآمد دراختیار همگان قرار داده و البته نحوه به کارگیری آنها تا حدی ساده شده که با کمترین مهارت و تجریبه میتوان از آنها استفاده کرد. هرچند به دلیل پایین بودن هزینه ارتکاب این گونه اقدامات و امکان تأمین آن از سوی گروههای تروریستی، متخصصان بسیاری حاضرند مرتکب انواع اقدامات تروریستی سایبری شوند.

5-انعکاس جهانی موفقیت، مکتوم ماندن شکست ها

شاید فناوری اطلاعات و ارتباطات الکترونیکی تنها ابزاری باشد که جهانیان همگی به صورت مشترک از آن استفاده میکنند. لذا هرگونه اختلال در آن به خوبی انعکاس جهانی دارد و به راحتی اعتبار یک کشور و مجموعه خاصی در فضای سایبر لکه دار می شود. به همین دلیل از آنجا که تروریست ها به دنبال انعکاس جهانی اقداماتشان هستند، این فضا میتواند بهترین گزینه باشد. با این حال تا عملی در این فضا مشاهده نشود یا آثار و نتایج آن لمس نگردد، کسی از وقوع آن آگاهی نمی یابد. لذا چنانچه این گونه اقدامات با شکست مواجه شود و به نتیجه مورد نظر نرسد، عملاً به میزان قدرت و اعتبار تروریست ها لطمه ای وارد نمی آید. هرلحظه ممکن است چندین اقدام تروریستی در این فضا ارتکاب یابد ولی معدودی از آنها به ثمر می نشینید.

6- امکان هماهنگی لحظه ای در سراسر جهان با ضریب اطمینان بالا

یکی از ابزارهای مورد نیاز و حیاتی تروریستها، وسایل ارتباطی پیشرفته است تا بتوانند در کوتاه ترین زمان و با کمترین مشکل از وضعیت یکدیگر آگاه شوند. فضای سایبر این امکانت را برای آنها فراهم آورده و آنها می توانند با بهره گیری از انواع ابزارهای ارتباطات الکترونیکی مانند پست الکترونیکی، محیط های گپ و ...... به شکل مکتوب، صوتی و ویدیوئی و به صورت زنده با یکدیگر ارتباط داشته باشند. البته مزیت برجسته این ابزارها که امکان به کارگیری بهینه را برای گروههای تروریستی فراهم می آورد، امکان رمزنگاری محتوای ارتباطات الکترونیکی با ابزارهای بسیار پیشرفته است که احتمال رمزگشایی آنها را بسیار ضعیف میگرداند. به این ترتیب، آنها می توانند بدون دغدغه از دستیابی مجریان قانون به محتوای نامفهوم ارتباطاتشان به راحتی به هماهنگی امور بپردازند.

7- امکان جذب حامیان از سراسر دنیا

جلب حامیان مخاطبان مورد نظر از جمله اقدامات حیاتی گروههای تروریستی محسوب میشود. حال با توجه به اینکه فضای سایبر امکانات رسانه ای گسترده تر دارد بیشتر مورد توجه اقدامات تروریستی واقع میشود.

8- انجام فعالیت های پولی و بانکی و فرار از پولشویی فیزیکی

گروه های تروریستی که نیازمند مبادلات مالی زیادی هستند و در عین حال با محدودیتهای مالی بسیاری مواجه و همواره تحت نظرند، مجبورند عوایدشان را تطهیر کنند تا بتوانند از آنها استفاده کنند. بانکداری الکترونیکی کمک بسیاری به آنها کرده به گونه ای که اکنون پولشویی فیزیکی رو به زوال و پولشویی سایبری در حال ظهور است. همچنین امکانات چدب کمکهای مالی از سوی هواداران و حامیان نیز بسیار آسان شده و امکان ارسال کمک های نقدی از هر جای دنیا در کمترین زمان ممکن فراهم آمده است.

از مجموع موارد پیش گفته متوجه ضرورت سیاست گذاری کلان در این حوزه میشویم. زیرا با تصویب قوانین مجزا از یکدیگر مثلاً یک سری قوانین در حوزه جرائم رایانه ای و دسته ای در حوزه تروریسم، نمیتوان به نتیجه مطلوب رسید. البته بایستی به این موضوع توجه داشت که نسبت به این جرم به دلیل آثار و نتایج شدیدی که در پی دارد هرچند قوانین سخت گیرانه ای تصویب شود باز هم امکان بروز دارد. لذا باید تا حد ممکن از بروز آن پیشگیری کرد و با آموزش لازم به کاربران در جهت رعایت اصول حفاظتی، از وقوع این جرائم تا میزان قابل توجهی کاست.

منابع:

 1- جلالی فراهانی، امیرحسین، پیشگیری وضعی از جرائم سایبر در پرتو موازین حقوق بشر، فصلنامه تخصصی فقه و حقوق، شماره 26، 1384.

 2- جلالی فراهانی، امیرحسین، پیشگیری اجتماعی از جرائم سایبری، راهکارهای اصولی برای نهادینه سازی اخلاق سایبری، مرکز تحقیقات مخابرات، دومین مقاله برگزیده همایش اخلاق و فناوری اطلاعات، آذرماه 1385.

3- جینا درآنجلیز، جرائم سایبر، ترجمه سعید حافظی و عبدالصمد خرم آبادی، دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی، 1383.

4-  وارن، ماتئو و هاجینسون ویلیام، تروریسم شبکه ای، ترجمه غلامرضا رفعت نژاد، پژوهشکده مطالعات راهبردی، شماره 512، 1382.

5-  سلمانی زاده، محمود، جنگ اطلاعات و امنیت، خبرنامه انفورماتیک، سازمان برنامه و بودجه کشور، شماره 80، آذر و دی 1380.

6-  Walker, Cilver. Cyber Terrorism. Legal principle and Law in the United Kingdom.Pen stste Law rev.110.No 3. 2006

7-  http:// www.gtalk.ir/Post631089.html

8-  http://itanalyze.com/archives/2011/03/898.php

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()