مجموع : 0 تومان
دانلودی انتخاب نشده است

دانلود مقاله جرائم کامپیوتری

10 / 10
از 1 کاربر

 امروزه تقریبا کامپیوتر عضوی جدا نشدنی از زندگی بشر شده است. با گسترش نقش تکنولوژی خصوصا کامپیوتر باب جدیدی از جرائم نیز در کتاب قانون همه کشورها باز شده است و آن هم جرائم مربوط به رایانه و اینترنت است. به همین جهت برای رفع نیاز علمی دانش پژوهان، تیم حقوقی پایگاه دانلود مقاله­ های حقوقی مقاله­ ای با همین موضوع ارائه کرده است.


پایگاه دانلود مقاله های حقوقی
ارائه دهنده مقالات و جزوات تخصصی رشته حقوق
Rightspaper.com

با دانلود مقاله  جرائم اینترنتی وکامپیوتری با انواع جرائم سایبری، و جرائم علیه داده ها،ویژگی های جرائم کامپیوتری، تاریخچه و تفاوت این نوع جرائم با سایر جرائمی که در قانون پیش بینی شده است آشنا میشوید.
پایگاه دانلود مقاله های حقوقی، با ارائه مقاله مذکور، به بررسی این جرم نسبتاً نوظهور میپردازد. لینک دانلود مقاله در انتهای همین صفحه جهت دریافت کامل و رایگان مقاله قرار داده شده است.
شما میتوانید پس از دانلود مقاله مورد نظر  و مطالعه آن، نظرات خود را پیرامون محتوای آن برای ما ارسال نمایید.

نام مقاله: جرائم کامپیوتری و اینترنتی

نویسنده: مهرنوش حسینی

تعداد صفحات: 10 صفحه

به نام خدا

مقدمه

گسترش روزافزون تکنولوژی کامیپوتر در مرحله نوین، باعث شد تا زندگی امروزی بدون استفاده از تکنولوژی کامپیوتر با مشکلات فراوانی رو به ­رو شود و تا همین مسئله زمینه را فراهم نمود تا افرادی به دنبال سوء استفاده از تکنولوژی کامپیوتر، مشکلات فراوانی را در ابعاد مختلف ایجاد نمایند. بروز این مشکلات سبب شد تا بررسی این پدیده امری ضروری جلوه نماید.

تاریخچه

اگرچه تعیین دقیق وقوع جرائم کامیپوتری امکان­پذیر نمی ­باشد اما بحث تاریخی پیرامون جرائم کامپیوتری در بیشتر کشورهای توسعه­ یافته از دهه 1960 شروع شد. توجه حقوق­دانان نیز به جرائم کامپیوتری از زمان قضیه رویس در دهه 60 بود.

قضیه رویس

«الدون رویس» حسابدار یک شرکت عمده­ فروشی میوه و سبزی بود و به دلیل این­که مسئولان شرکت حق او را پایمال کرده بودند، تصمیم گرفت تا با ایجاد برنامه­ ای، مبلغی از پول­های شرکت را به خود اختصاص دهد و از شرکت محصولات کشاورزان را خریداری و با تجهیزات خود از قبیل: بسته­بندی، انبار و ........ محصولات خود را به فروشندگان عرضه می کرد. با توجه به این امر که قیمت­ها در نوسان بود کنترل محاسبات و عملیات این شرکت بزرگ تنها به وسیله تکنولوژی کامپیوتر امکان­ پذیر بود. در این میان رویس در برنامه ­ها دستور­العمل های اضافی را گنجانده و قیمت کالاها را با دقت خاصی افزایش داده بود و هنگام تنظیم درآمد اجناس، وی مبلغی را کاهش می­ داد و مبالغ حاصله را با چکی به نام یکی از 17 شرکت ساختگی خودش صادر می­ نمود.

رویس در مدت زمان شش سال، بیش از یک میلیون دلار برداشت کرد اما چون نمی­ توانست عملکرد سیستم را متوقف کند خود را به مراجع قضایی معرفی و به جرمش اعتراف کرد که در نهایت به 10 سال زندان محکوم شد. وقوع این جرم زنگ خطر تولد جرائم کامپیوتری را که تا کنون ناشناخته بود به صدا درآورد.

انواع جرائم کامیپوتری

جرائم کامیپوتری تا کنون به سه نسل طبقه­ بندی شده ­اند:

نسل اول: جرائم کامیپوتری

نسل دوم: جرائم علیه داده ­ها

نسل سوم: جرائم سایبری (cyber crime)

پدیده سرقت  ، استفاده غیر مجاز سیستم­ های کامپیوتری، جرائم اقتصادی مرتبط با کامپیوتر و ..... تحت عنوان جرائم کامیپوتری ظهور یافت و تا اواخر دهه 80 نیز ادامه داشت اما با گسترش سریع تکنولوژی کامپیوتر، ارتباطات بین ­المللی، تکنولوژی  مخابرات و ماهواره در دهه 90 جرائم جدیدی مرتبط با کامپیوتر پا به عرصه وجود نهادند که با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی تلفنی، مخابراتی، کامپیوتری و همچنین شبکه جهانی اینترنت سبب شد که اعمال مجرمانه نسل دوم جرائم کامپیوتری تحت عنوان جرائم علیه داده­ ها بروز نماید.در آستانه هزاره سوم میلادی جرائم کامپوتری جدیدی که غالباً در فضای شبکه ­های بین­ المللی و شبکه دیجیتالی (مثل اینترنت) به وقوع می­ پیوندد شکل گرفت، این جرائم به «جرائم سایبری» (جرائم در محیط مجازی) معروف شده ­اند و تمامی جرائم نسل قبلی را البته به شکل کاملاً نوین، که در یک محیط مجازی می­ باشند، دربر می­ گیرند. اما مطالعات در خصوص جرم کامپیوتری در اواسط دهه 1970 شروع شد و نتیجه این مطالعات کشف وقوع تعدادی از جرائم کامپیوتری بود. نخستین تحقیقات آماری در خصوص جرایم رایانه­ ای در آمریکا و توسط مؤسسه بین­ المللی استنفورد در سال 1971 صورت پذیرفت که به دنبال این تحقیق تا سال 1985، 1600 پرونده مربوط به جرائم کامپیوتری که از سال 1958 ارتکاب یافته بود جمع­ آوری گردید، که این آمار تمامی انواع جرائم کامپیوتری و همچنین پرونده­ های غیر مستند که منبع آن­ها گزارش هایی تأیید نشده روزنامه­ هاست را نیز در برمی ­گیرد. تحقیق موثق­ تری که نتایج آن لزوماً جامع و کامل نیست به وسیله همین مرکز در سال 1979 صورت گرفت که پرسش­نامه ­ای برای 72 دادستان بخش که در پروژه اداره معاضدت قضایی جرائم رایانه­ ای شرکت داشتند فرستاده شد، که دفاتر 40 تن از آن دادستان­ ها علاوه بر پاسخ به پرسش­نامه اعلام نمودند که 224 پرونده مربوط به جرائم رایانه­ ای که متهم آنها معین بوده است به آنها ارجاع شده که 191 پرونده مورد تعقیب و رسیدگی و 167 پرونده منجر به محکومیت گشته است.

دیدگاه­ ها در خصوص جرائم کامپیوتری در دهه 1980 با تحول رو به­ رو گردید به گونه ­ای که دیگر جرم کامپیوتری فقط محدود به جرائم اقتصادی نبود و انواع دیگری از جرائم کامپیوتری شامل: سوء استفاده از شبکه­ تلفنی، جعل کامپیوتری، ویروس­ها، کرم­ها و نفوذ کردن کامپیوتری را نیز در بر می­گرفت. در اواسط دهه 90 با گسترش سریع تکنولوژی کامپیوتر و فراگیر شدن شبکه اینترنت علاوه بر جرائم شناسایی شده قبل، جرائم جدیدی از قبیل: جرائم چندرسانه ­ای، جرائم در محیط سایبر یا جرائم سایبر نیز پا به عرصه ظهور نهادند. از اواسط قرن بیستم، حقوق جزا به صورت بی ­سابقه­ ای با اشیای ناملموس مواجه شد به گونه­ ای که الگوهای فیزیکی به الگوهای غیر فیزیکی تغییر یافته بود که سبب شد تا گام­هایی در زمینه­ های حفاظت اطلاعات خصوصی، ایجاد و اصلاح قوانین ناظر بر جرائم کامپیوتری، وضع قوانین جهت حمایت از مالکیت فکری (دارایی­های غیر مادی) و ..... برداشته شود.

اقدامات سازمان­ها و انجمن ­های بین ­المللی

*تصویب موافقت­نامه جرائم کامپیوتری در سال 1986-1985 میلادی توسط شورای اروپا که نتیجه سال­ها تلاش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا (OECD)[1] ، کمیته تخصصی شورای اروپا، سازمان ملل و انجمن­ بین­المللی حقوق جزاء (AIDP) می­باشد. در این موافقت­ نامه رهنمودهایی برای قانونگذاران ملی ارائه، اشکال متنوع جرائم کامپیوتری تعریف و مشکلات موجود بر سر راه آیین دادرسی کیفری و حقوق جزای بین­ المللی بررسی شده است. در سال 1989 میلادی کمیته تخصصی شورای اروپا پس از پررسی نظریه سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا (OECD)، دو فهرست حداقل یا اجباری و اختیاری، در خصوص جرائم کامپیوتری تصویب نمود.

*در سال 1994 میلادی انجمن­ بین­ المللی حقوق جزاء (AIDP)[2] که سازمان غیردولتی است و همکاری فعالی با سازمان ملل دارد همچنین مشاور شورای اقتصادی – اجتماعی  است و در نشست خود یک­سری اعمال و افعال را به عنوان جرائم مستقل کامپیوتری تدوین نمود.

*کشورهای گروه 8 یک گروه فناوری پیشرفته متخصصان را ایجاد کردند. این گروه در سال 1997 میلادی در زمینه جرائم سازمان­ یافته، ده اصل و یک طرح عملیات برای مبارزه با جرائم کامپیوتری انتشار داد و در 1998 میلادی شبکه ­ای از متخصصان در زمینه تحقیقات جرائم فناوری پیشرفته 24 ساعته در 7 روز هفته ایجاد نمودند که هدف از آن این است که تبهکاران این عرصه امنیت لازم برای ارتکاب جرائم فناوری را نداشته باشند، در حال حاضر کشورهای دیگری هم در این زمینه فعالیت می­کنند.

*کنوانسیون اروپایی cyber crime نیز چندین توصیه­ نامه به تصویب رسانید که برای جلوگیری از مجادلات، فقط برخی از جرائم در آن ذکر شده است.

*اینترپل نیز با توجه به جرائم و قوانین ناظر بر آن اقدام به تقسیم و کدگذاری جرائم کامپیوتری نمود و یک متن کاری، عملی و سازمانی ارائه داد که از لحاظ نظری ارزش چندانی ندارد.

*بالاخره شورای اروپا در 23 نوامبر سال 2001 میلادی مبادرت به وضع موافقت­نامه جرائم کامیپوتری نمود. به طور کلی قانون­گذاری در زمینه جرائم سایبری را از سال 190 میلادی به شش دسته مختلف تقسیم نموده ­اند.

1- برای حمایت از داده و حمایت از حریم خصوصی.

2- قانون جزا برای مقابله با جرائم اقتصادی مرتبط با کامپیوتر.

3- برای حمایت از حقوق مالکیت فکری.

4- حمایت در برابر محتوای غیرقانونی و مضر.

5- قانون آیین دادرسی کیفری.

6- مقررات قانونی در زمینه امنیت، مانند امضاء دیجیتال و سیستم­های رمزنگاری.

تاریخچه جرائم کامپیوتری در ایران

تکنولوژی کامپیوتر در سال 1341 وارد ایران شد. اما به دلیل ناشناخته بودن این فناوری کاربرد بسیار محدودی داشت به همین دلیل جرائم کامپیوتری در ایران سابقه کمتری از کشورهای دیگر دارد و به دلیل عدم وجود آمار دقیق از این جرائم به درستی نمی­توان تاریخچه ­ای را ارائه نمود. اما با گسترش استفاده از کامیپیوترهای شخصی، استفاده کاربران از شبکه جهانی (اینترنت) و بروز جرائم کامیپوتری در کشور خلأ یک سیستم حقوقی و قانونی برای این امور احساس شد.
شورای عالی انفورماتیک (وابسته به سازمان برنامه و بودجه کشور) اولین گام­ها را در این زمینه برداشت که در همان ایام هیأت وزیران اعلام داشتند که رسیدگی­ های لازم در خصوص جرائم رایانه­ ای به عمل بیاید تا پیشنهادات به لایحه قانون جدید تعزیرات افزوده گردد که در این راستا شورای عالی انفورماتیک و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات خود را به دولت تقدیم نمودند که سرانجام یک ماده در کمیسیون لوایح دولت تصویب شد که به شرح زیر می­باشد: «هر گونه دخل و تصرف غیرمجاز از طریق ورود یا خروج، ضبط و ذخیره، پردازش و کنترل داده­ ها و نرم­ افزارهای کامپیوتری و ایجاد یا وارد کردن انواع ویروس­های کامپیوتری و امثال آن جرم محسوب شده و مرتکب، علاوه بر جبران خسارت وارده، به مجازات حبس از سه ماه تا یک سال یا جزای نقدی از یکصدهزار تا ده میلیون ریال محکوم خواهد شد.» که این ماده نیز در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 به تصویب نرسید.

اما فراگیر شدن استفاده از تکنولوژی کامپیوتر و بروز جرائم کامپیوتری سبب شد تا مجلس شورای اسلامی در دی ماه 1379 «قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم­افزارهای رایانه­ای» را تصویب نماید. خلأهایی که حتی با تصویب این قانون هنوز احساس می­شد. سبب گردید تا نیروی انتظامی در سال 1380 با دعوت از متخصصان انفورماتیک کشور اولین همایش تخصصی بررسی جرائم رایانه­ای را برگزار کند که ماحصل آن ایجاد واحد ویژه­ای به نام واحد مبارزه با جرائم رایانه­ ای در شاخه­ ای از کشف جرائم بود. از جمله مراکز دیگری که به فعالیت در این زمینه پرداخته می­توان به گروه­ های مطالعات حقوق تکنولوژی نهاد ریاست جمهوری ایران اشاره کرد که در سال 1380 تشکیل شد، اما فعالیت عمده خود را از اوایل سال 1381 آغاز نمود که در شاخه­های مختلف حقوقی مرتبط با تکنولوژی اطلاعات فعالیت می­نمود. از ارکان آن «گروه حقوق تکنولوژی اطلاعات» بود که نتیجه فعالیت آن­ها جمع­­ آوری منابع مهم تحقیق در زمینه جرائم کامپیوتری و تکنولوژی اطلاعات بوده است اما این گروه از سال 1382 دیگر فعالیتی انجام نداده است.
در سال 1381 طرح قانون تجاوز الکترونیک تهیه شد که متن آن در سال 1382 به تصویب رسید. سرانجام آن­چه که بیش از پیش باعث گردید گامی بلند به سوی مبارزه با جرائم رایانه­ای برداشته شود تنظیم لایحه جرائم رایانه­ای در1384/3/25 و تصویب آن تحت عنوان قانون جرائم رایانه­ای در 5 خرداد 1388 در 55 ماده بود.

تحولات

مشکلات به وجود آمده توسط جرائم کامپیوتری روز به روز در حال پیشرفت است و با توجه به این امر که زندگی امروزی بدون تکنولوژی کامپیوتر با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد و روزبه­روز نیز بر روند کامپیوتری کردن امور افزوده می­شود و کامپیوتر کاربردهای جدیدی از قبیل، بانکداری الکترونیک، سیستم­ های پست الکترونیک و دیگر سیستم­ های ویدئو تکس دو سویه پیدا نموده است. به علاوه دسترسی آسان و ارزان­قیمت به شبکه­ جهانی (اینترنت) امکان ارتکاب جرائم از طریق ارتباطات را برای عده­ زیادی از افراد ایجاد نموده که موارد مذکور زمینه را برای افزایش جرائم و خسارات ناشی از جرائم کامپیوتری که تا کنون سابقه نداشته هموار می­نماید. اما آن­چه که ذکر آن ضروری است و صحبت در خصوص این جرائم، به ویژه جرائم سایبری بدون توجه به این امر امکان­پذیر نمی­ باشد این نکته است که شبکه­ های بین ­المللی رایانه­ ای به جرائم کامپیوتری خصوصیت فراملّی می ­بخشند، که وقوع این جرائم به این­گونه می­باشد که در یک کشور از طریق سیستم پردازش از راه دور داده ­ها ارتکاب یافته و نتایج آن در دیگر کشورها به بار می ­آید. نمونه ­ای را بیان می­داریم:

 *هکر 14 ساله به مجازات تعلیق مراقبتی محکوم شد.

*نوجوان 14 ساله­ای که از یک کرم رایانه ­ای (عبارت است از یک سری کدهای برنامه که خود را به برنامه­های مجاز می­چسباند و داده­ها را تغییر یا تخریب و نابود می­ سازد اما تفاوتی که با ویروس دارد این است که کرم توانایی تکثیر خودش را ندارد) برای تدارک حمله به وب­سایت اصلی مایکروسافت در آگوست 2003 میلادی رها و باعث شد هزاران رایانه در سراسر جهان از کار بیفتد.

 

خصوصیت فراملّی بودن جرائم رایانه­ای و سرعت بالا و زمان اندک ارتکاب این دسته از جرائم به دلیل عدم حضور فیزیکی مجرم در محل، زمینه را برای تأکید بر هماهنگی بین ­المللی، برای پیشگیری و مبارزه کیفری فراهم می­ نماید. امروزه در کنار تروریست­ها و سازمان­های جنایی، دولت­ها نیز از  امکانات ارتکاب جرائم رایانه ­ای بهره می­برند. در زمینه بزه­دیدگان این دسته از جرائم که امروزه بیشتر شرکت­ها و مؤسسات می­باشند در آینده شمار افراد مصرف کننده برای نمونه در زمینه دستگاه های عابر بانک و همچنین علیه کاربران رایانه ­ای شخصی افزوده خواهد شد.

تعریف جرم کامپیوتری

برای تعریف جرم کامپیوتری در سطح بین ­المللی هنوز وحدت نظر ایجاد نشده است که این امر را می­توان ناشی از تفاوت­ در دیدگاه­ ها و همچنین گسترش تکنولوژی کامپیوتر و جرائم کامپیوتری در سطوح مختلف در کشورها و حتی نوظهور بودن و ابعاد مختلف این جرم دانست. برای تعریف جرم کامپیوتری اولیت اقدام از سوی گروهی از کارشناسان که به دعوت سازمان همیاری اقتصادی و توسعه (OECD) در پاریس در سال 1983 گرد آمده بودند انجام گرفت، برابر با تعریف سازمان مذکور: «سوء استفاده از کامپیوترها شامل هر عمل غیرقانونی، غیراخلاقی یا غیرمجاز نسبت به پردازش خودکار یا انتقال داده­ هاست.» واژه «سو استفاده» از طرفی گستردگی به این تعریف داده است که سودمند می­باشد زیرا واژه «سوء استفاده از کامپیوتر» به جای واژه حقوقی «جرم» استفاده شده و شامل هر عمل غیرقانونی، غیر اخلاقی یا غیر مجاز است و امکان استفاده از فرضیات کاری یکسان را در همه مطالعات اقتصادی، پیشگیرانه، جرم­شناختی، کیفری یا حقوقی را فراهم می­نماید، اما از دیدگاه حقوقی این واژه دایره­ای وسیع­تر از مفهوم جرم دارد بنابراین تعریف مذکور را نمی ­توان به عنوان جرم کامپیوتری مورد استناد قرار داد. برخی از محققان شورای اروپا نیز به ارائه تعاریفی از جرم کامپیوتری پرداخته ­اند که به شرح ذیل می­باشد: « هر عمل مثبت غیر قانونی که کامپیوتر در آن ابزاریا موضوع جرم باشد، جرم کامیپوتری است.» «هر واقعه که توأم  با تکنولوژی کامپیوتر شود و به واسطه آن بزه­دیده متحمل خساراتی شود و مرتکب به عمد، مالی یا منفعتی کسب کند یا بتواند کسب کند.» تعاریف ارائه شده از سوی متخصصان این شورا نیز از دیدگاه حقوقی با مشکلاتی مواجه هستند و ابهاماتی را ایجاد نماید. از نظر یک پروفسور اتریشی «جرم کامیپوتری عبارت است از هر عمل مجرمانه­ ای که کامپیوتر وسیله ارتکاب یا راه ارتکاب آن باشد.»

*پلیس جنایی فدرال آلمان نیز جرم کامیپوتری را «در برگیرنده همه اوضاع و احوال و کیفیاتی می­داند که در آن شکل­ های پردازش الکترونیک داده ­ها، وسیله ارتکاب یا هدف یک جرم قرار گرفته و مبنایی برای نشان دادن این ظنّ است که جرمی ارتکاب یافته است.»

*وزارت دادگستری آمریکا «هرگونه عمل ناقض قانون کیفری که مستلزم آشنایی با دانش مربوط به تکنولوژی کامیپوتر جهت ارتکاب عمل، تعقیب، یا رسیدگی به آن باشد، جرم کامپیوتری می­داند.»

* در ایران علی­رغم تصویب قانون جرائم رایانه­ای در 5 خرداد 1388 تعریفی از جرم رایانه­ای در این قانون ارائه نشده است و تنها به بیان جرائم و مجازات­ها پرداخته شده است. موضوع جرائم رایانه­ای و اینترنتی که دنیا با آن مواجه است و به سرعت دستخوش تغییرات است خود نوعی انقلاب بوده و می­توان از آن به عنوان انقلاب اطلاعات یاد نمود که در بعضی از کشورها به وقوع  پیوسته و در برخی از کشورها از جمله ایران همچنان در حال تحقق است.

ویژگی­ های جرائم کامپیوتری و اینترنتی

این دسته از جرائم ویژگی­های متمایزی از جرائم کلاسیک دارند:

نخستین ویژگی این جرائم نحوه ارتکاب آن­هاست که فرد بدون حضور فیزیکی در محل، ارتکاب  جرم می­نماید. اما نکته قابل اشاره این­که مجرمان کامپیوتری افراد مختلفی همچون کودکان، نوجوانان، جوانان، دانشجویان، کارمندان ناراضی، خلافکاران و تروریست­های بین المللی و ....... را تحت شمول خود قرار می­دهند و سنینی بین 10 تا 60 سال دارند با انگیزه های متفاوتی چون : سرگرمی، اثبات برتری، خودنمایی، انتقامجویی و ......

دومین ویژگی این جرائم به بار آوردن ضررها و هزینه­ های زیاد با امکانات کم است. نمونه ­ای را از جرم کامپیوتری سال 2005 ذکر می­کنیم:
هم­ اکنون به شش مرد که دست کم دو تن از آن­ها با باندی  مرتبط بوده­اند که روزگاری یکی از مهم­ترین باندهای اصلی مافیایی آمریکا بود، گفته شده که با حبس­ های طویل­ المدت روبرو می­شوند تا اولین شبیخون به گروه اراذل مرتکب جرم کلاهبرداری تلفنی و اینترنتی صورت گیرد. این شش نفر که توسط سر دسته گامبینو، سالواتوره لوپیکولو رهبری می­ شدند، به یک سری اتهامات از جمله پول­شویی و تبانی اقرار کرده ­اند. اقرارهای شگفت ­انگیز آن­ها در یک دادگاه  منطقه ­ای در بروکلین، به وقوع پیوست.

مقامات تعقیب این عملیات را به عنوان یکی از بزرگترین کلاهبرداری­ های مصرف­ کننده در طول تاریخ توصیف کرده ­اند. در این کلاهبرداری  بیش از 650 میلیون دلار طی پنج سال عاید مرتکبان شده است. متهمان، یک شبکه پیچیده از شرکت­های مجازی برپا و خدمات رایگانی مانند غیبگویی، طالع­بینی و .... را تبلیغ می­ کردند. گرفتن شماره ­ها، هزینه­ های ماهیانه غیرمجاز را به صورت حساب­های تلفن تماس­ گیرندگان تحمیل کرده و طی دوره اجرایی این نقشه، متقلبان درآمدی بالغ بر 420 میلیون دلار داشته­ اند. یکی از اعضاء به نام ریچارد مارتینو که به چهره تبهکار سینمایی مخصوص بزرگسالان و فیلم­های مستهجن مشهور است نیز با نقشه­ ای هزینه ­های غیرمجازی را به کارت­های اعتباری مشتریان جویای تورهای رایگان وب­سایت ­های هرزه­ نگاری، تحمیل می ­کرد مرتبط شناخته شد. مشتریانی که تصور می­ کردند این سایت­ها صرفا جزئیات کارت اعتباری آن­ها را برای تأیید سن درخواست می­کردند، فریب خورده و بالغ بر 330 میلیون دلار از دست دادند. بر طبق اسناد دادگاه، این نقشه­ های استادانه پول­ های بسیار زیادی را به ارمغان آورد، به طوری که متهمان توانستند یک شرکت تلفن و بانک را در میسوری خریداری کنند. این اسناد حاکی از آن بودند که آن­ها دست کم 64 شرکت تأسیس و تعداد زیادی حساب­های بانکی خارجی باز کردند تا از طریق آن­ها پول­هایشان را تطهیر کنند.

سومین ویژگی عدم شناسایی این جرائم است. اخفای جرم یکی از موانع شناسایی است که برای نمونه کلاهبرداری  رایانه ­ای غالباً از طریق دستکاری پرینت­ های داده ­پردازی پنهان می­شود یا خرابکاری رایانه ­ای اغلب به عنوان فقر سیستم یا اشتباه معلوم نمی­شود. در برخی موارد هم عدم تمایل بزه­دیدگان به اعلام وقوع جرم به دلایلی همچون، جلوگیری از کاهش محبوبیت شرکت یا مؤسسه و .... دیده می­شود. باقی نگذاشتن اثر در این جرائم به دلیل سابقه اندک جرائم کامپیوتری، سبب می­شود بزه­دیدگان و حتی مأموران اجرای قانون بعد از مدتی از وقوع جرم اطلاع یابند.

ویژگی چهارم، نارسایی­ های قانونی و محدودیت­­های مرزی است که رسیدگی و تعقیب این جرائم را با موانع جدی رو­ به ­رو م ی­سازد.

ویژگی پنجم  این جرائم که در مطالب قبل به آن اشاره شده نیز خصوصیت فراملّی و بین المللی جرائم کامپیوتری و اینترنتی است.

بیان نمونه ­ای که نشان ­دهنده مشکلات بیان شده در خصوص ویژگی­های جرائم کامپیوتری و اینترنتی است:
در مطالعه­ ای که توسط پلیس ایالت اونتاریو در سال­های 1980 تا 1981 انجام شد به خوبی نشان داده شده است، از تعداد 321 پرسشی که از 645 شرکت صورت گرفته، دریافت شده بود فقط 13 شرکت تجربه خود از جرائم کامپیوتری را گزارش کردند و از این تعداد 5 مورد در آن زمان به پلیس گزارش شده و فقط 3 مورد تحت تعقیب قرار گرفته است.

 

منابع:

*باستانی، برومند، جرائم کامپیوتری، کامپیوترها-ایمنی اطلاعات، نشر بهنامی، تهران، 1383.

*زیبر، اولریش، جرائم رایانه ­ای، مترجمین: نوری، محمدعلی و  نخجوانی، رضا و بختیاروند، مصطفی و رحیمی مقدم، احمد، نشر گنج دانش، تهران، 1390.

*حسن بیگی، ابراهیم،حقوق و امنیت در فضای سایبر، انتشارات ابرار معاصر تهران، تهران 1384.

*دزیانی، محمدحسن، گزیده اخبار جرائم سایبری، مترجم: رحیمی مقدم، احمد، انتشارات روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، تهران، 1389.

 

 1.Organization for Economic co-operation Development

2. International association of penal law

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()