مجموع : 0 تومان
دانلودی انتخاب نشده است

دانلود مقاله دلایل تکرار جرم

10 / 10
از 1 کاربر

دانلود مقالات تخصصی رشته حقوق در پایگاه دانلود مقالات حقوقی

Rightspaper.com

سایت دانلود مقاله با هدف ارتقاء سطح کیفی دانش حقوقی جامعه در تلاش است که مقالات حقوقی به روز و پرکاربرد را در اختیار علاقمندان، دانشپژوهان و دانش جویان این رشته قرار دهد. هدف ما این است که همه افراد، با هر سطحی از دانش اطلاعات حقوقی کاربردی و موردنیازشون رو به دست بیاورند. اگر در رشته حقوق تحصیل میکنید، حتما برای دانلود مقاله به سایت های مختلف مراجعه میکنید. اگر به موضوعات حقوقی علاقمندید، ولی دانش حقوقی ندارید پایگاه دانلود مقالات حقوقی، به شما کمک میکند مقاله مورد نظرتان را دانلود کنید. ما در این سایت قصد داریم که همه به دانش حقوقی دست پیدا کنند. شما در سایت دانلود مقالات حقوقی میتوانید مقالات حقوقی در تمامی گرایش های رشته حقوق و همچنین جزوات آموزشی جهت شرکت در آزمون های وکالت، قضاوت، سردفتری، ارشد و دکترا را دانلود کنید. در بخش مقالات حقوقی هم میتوانید مقالات مورد نظر خودتان را بخوانید و اگر تمایل داشتید بر روی لینک دانلود مقاله کلیک کنید و سپس آن را به صورت رایگان دانلود نمایید.
امیدواریم در سایت دانلود مقاله حقوقی بتوانید مقاله موردنظرتان را پیدا کنید.

دلایل تکرار جرم توسط مجرمان

نویسنده: فرزانه سادات ابوالقاسمی وکیل پایه یک دادگستری

با توجه به گستره­ جرم انگاری در قوانین جزایی گاهی برای موضوعاتی که در سایر کشورها جرم تلقی نمی شود قانونگذار عناوین مجرمانه در نظر گرفته است و تورم و کثرت عناوین مجرمانه سبب ازدیاد تشکیل پرونده های کیفری در مراجع محترم قضایی میشود.

در سال 1392 تعداد 5918560 فقره پرونده کیفری به واحدهای مختلف قضایی در سراسر کشور ارجاع شده است که این تعداد آمار ورودی پرونده به محاکم قضایی برابر است با 8 پرونده قضایی به ازای هر یک صد نفر شهروند ایرانی که در بررسی علل رشد روزافزون آمار تشکیل پرونده های کیفری در ایران و عدم کارایی مجازات حبس در جهت کاهش نرخ جرم میتوان به این موارد اشاره کرد:

1- به رغم صدور دستورات، بخشنامه ها و دستورالعمل های متعدد رؤسای محترم قوه قضاییه، مبنی بر کاهش جمعیت کیفری زندانها و ضابطه­مند شدن صدور قرارهای تأمینی منجر به بازداشت در ادوار مختلف، باز هم برخی مراجع قضایی در ساعات پایانی وقت اداری نسبت به صدور قرار تأمین کیفری برای افراد در مظان اتهام که فاقد پیشینه کیفری، جوان یا سرپرست خانواده هستند اقدام میکنند و بلافاصله آن فرد به دلیل عجز از معرفی کفیل یا ناتوانی از تودیع وثیقه به زندان معرفی می شود. این در حالی است که با ورود فرد مذکور به زندان و انجام انگشت نگاری از وی، دروازه ای از دنیای اطلاعات مختلف و گسترده بزهکاران حرفه ای به روی فرد گشوده میشود و علاوه بر فروریختن قبح ورود به زندان برای فرد در مظان اتهام، متهم در محیط زندان الگوبرداری از سایر بزهکاران را آغاز میکند.

2- با توجه به کمبود امکانات مالی و بودجه اختصاص یافته به سازمان زندان ها و همچنین مشکلات مربوط به کمبود فضا در ندامتگاه ها با وجود همه تلاش های انجام شده در جهت طبقه بندی زندانیان بر اساس نوع اتهام، سن و سابقه و تفکیک محل نگهداری متهمان و محکومان، مشاهده میشود که کماکان زندانیان با جرایم متفاوت در یک محل نگهداری میشوند که این سبب مبادله تجارب بزهکارانه و راهکارهای مجرمانه بین زندانیان وسابقه دار و دیگر زندانیانی است که برای نخستین بار زندان را تجربه میکنند.

3- با بررسی وضعیت فعلی زندانها میتوان گفت که عملاً هیچ گونه بهرهبرداری از پتانسیل و توان بالفعل و بالقوه زندانیان در جهت تولید و اشتغال و حرفه آموزی آنان در جهت بازپروری و آماده سازی ایشان برای حضور در اجتماع به عمل نمی آید.

4- بسیاری از زندانیان که سرپرست خانواده هستند، با تداوم بازداشت طولانی مدت آنها، افراد تحت تکفلشان دچار مضایق مالی شده و این مار بستری برای ورود آسیب های اجتماعی به خانواده زندانیان می شود و فرد زندانی برای تأمین مخارج خود در زندان و حتی خانواده اش در خارج از زندان ناگزیر به سوی مجرمان حرفه ای برای همکاری با ایشان در زندان و خارج از زندان گرایش پیدا میکند و در نهایت برای بار دیگر مرتکب جرم میشود.

5- طولانی شدن رسیدگی به برخی از پرونده ها از مرحله تحقیق در دادسرا تا صدور رأی توسط دادگاه صالح و قطعیت و اجرای رأی که گاهی تا چند سال به طول می انجامد از دیگر دلایل عدم بازدارندگی سیاست های کیفری است.

6- تفاوت در برخورد بین متهمان و مجرمان و مرتکبان بزه های کوچک با بزرگ و اختلاف سلیقه در تعیین مجازات یکی دکیر از بسترهای تشویق متهمان به ارتکاب جرایم مهم تر میشود. به عنوان مثال نگهداری زندانیان در محل های متفاوت از لحاظ امکانات، امکان ملاقات با بستگان، امکان تماس تلفنی یا اعطای مرخصی به زندانیان بر اساس اهمیت جرایم ارتکابی ، زندانیان را به این باور میرساند که مرتکبان جرایم بزرگ دارای وجهه و امکانات بیشتری خواهند بود.

به رغم در نظر گرفتن نکات یاد شده باید بسترهای وقوع جرم را نیز در نظرگرفت. طبق آمارهای منتشر شده وقوع بزه سرقت در استانهایی که از نرخ بالای بیکاری رنج می برند بسیار بالاتر از استانهایی است که نرخ بیکاری کمتری دارند. یا میتوان به برخی استانهای مرزی اشاره کرد که به دلیل افزایش روزافزون فقر فرهنگی و اقتصادی، بزه قاچاق کالا یا مواد مخدر به حرفه موروثی آنها تبدیل شده است. اما در چنین شرایطی چه باید کرد تا آمار زندانیان و تکرار جرم پس از رهایی از زندان کاهش پیدا کند؟

الف) دقت در صدور قرارهای تأمین کیفری و رعایت قوانین موضوعه و آیین نامه ها و بخشنامه های صادره در این خصوص از جمله دستور العمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها.

ب) دقت لازم در  معرفی جوانان و افراد فاقد سابقه و سرپرستان خانواده به زندانها.

ج) ایجاد مراکز حرفه آموزی به زندانیان برای اینکه بعد از خروج از زندان بتوانند کسب و کاری برای خود راه بیندازند.

د) ایجاد مراکز اشتغال زندانیان و اجرای طرح های اشتغالزایی در زندان ها.

ه) اصلاح چرخه معیوب اشتغال بعد از آزادی زندانی.

و) استفاده از بنیانهای حقوق کیفری از جمله تخفیف مجازات، تعلیق مجازات، آزادی مشروط،

تعلیق تعقیب و تعویق مجازات می تواند به بازگرداندن بزهکاران به اجتماع مفید واقع شود.

منبع: روزنامه همشهری، شماره 6781، صفحه 28 ،چهارشنبه 26 اسفند 94

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()