مجموع : 0 تومان
دانلودی انتخاب نشده است

دانلود مقاله فقر از منظر جرمشناسی

10 / 10
از 1 کاربر

دانلود مقاله در پایگاه دانلود مقالات حقوقی

Rightspaper.com

در سایت دانلود مقالات حقوقی سعی شده است مقالات حقوقی ارزشمند با عناوین پرکاربرد جهت استفاده همگان ارائه شود.
شما میتوانید با دانلود مقاله از این سایت، سطح اطلاعات حقوقی خود را ارتقاء دهید. در در سایت دانلود مقاله مقالات دست اول حقوقی به نگارش اساتید برجسته کشور برای دانش پژوهان و دانشجویان رشته حقوق ارائه میشود.
مقاله ای که پیش روی شماست با عنوان "نگاهی به فقر از منظر جرمشناسی" جزء موضوعات مهم در بحث حقوق جزا و جرم شناسی میباشد. شما در این صفحه میتوانید   این مقاله را مطالعه کرده و جهت دانلود مقاله به انتهای مقاله مراجعه کنید.

 

به نام خدا

بررسی فقر از منظر جرمشناسی

چکیده:

یکی از معضلات جدی کشورهای جهان سوم فقر است که به طور گسترده  برکشورهای در حال توسعه غلبه کرده است. یکی از اثرات مخرب فقر اقتصادی و عدم توانایی مالی برای گذران زندگی، ارتکاب اعمال مجرمانه است. ما در این مقاله قصد داریم که فقر را به عنوان یکی از عوامل اصلی ارتکاب جرم بررسی کنیم. بنابراین با این فرضیه که فقر و وضعیت بد اقتصادی عامل اصلی روی آوردن به تخلفات و بروز اعمال مجرمانه از افراد است به بررسی موضوع فقر از منظر جرمشناسی میپردازیم.

کلمات کلیدی: جرم، فقر، بیکاری، حاشیه نشینی

مقدمه:

اگر بخواهیم رابطه بین  دو پدیده مذموم اجتماعی فقر و ارتکاب جرم را توصیف کنیم میتوانیم بگوییم که رابطه بین این دو عموم خصوص من وجه است.یعنی در بعضی از افراد بزهکار فقر نقشی ندارد و هر فقیری نمی تواند بزهکار باشد و هر بزهکاری هم فقیر نیست.  ولی همه مجرمان به علت فقر دست به اعمال مجرمانه نمیزنند به عنوان مثال افراد طبقات مرفه جامعه تحت عنوان یقه سفیدها مرتکب اعمال غیر قانونی میشوند. از طرفی هم هستند افرادی که به دلیل استعداد بالا و تربیت صحیح وایمان قوی شرایط بد اقتصادی آنان را به زانو درنیاورده است هیچ بزهی را مرتکب نمیشوند  با این وجود در بروز رفتار مجرمانه توسط یک فرد عوامل مختلفی دخیل هستند، که یکی از مهمترین آنها فقر اقتصادی است. جرمشناسان در رابطه با این موضوع که عامل اقتصادی در بزهکاری مؤثر است اتفاق نظر دارند.

بررسی معنا و مفهوم فقر:

کلمه فقر مفهومی نسبی است. در هر جامعه با توجه به شرایط اقتصادی آن جامعه معنا و مفهوم فقر متفاوت است. مثلاً در کشورهای توسعه یافته و ثروتمند، افرادی در طبقات پایین جامعه قراردارند بنابراین خود را نسبت به طبقات بالا فقیر و کم درآمد احساس میکنند.

فقر به دونوع مطلق  و نسبی تقسیم میشود:

فقر مطلق: در محدوده فقر مطلق، فقیر کسی است که درآمد لازم برای بقاء و حفظ سلامت جسمی و روحی خود را نداشته باشد. یعنی درآمد او در حدی است که فرد قادر به تأمین نیازهای اولیه خود مثل خوراک کافی، پوشاک و مسکن نخواهد بود.

فقر نسبی: در مقابل فقر مطلق فقر نسبی قرار گرفته است. در این نوع فقر افرادی هستند که توانایی لازم برای تأمین نیازهای اولیه زندگی خود را دارند ولی سطح و درآمد زندگی این افراد عموماً از سطح زندگی قشر متوسط جامعه پایین تر است.

در مبحث فقر، همیشه مراد فقر مالی نیست، بلکه فقر معنوی نیز به عنوان یکی از عوامل بوجود آمدن معضلات اجتماعی محسوب میشود.  فقر فرهنگی، فقر معنوی، فقر ذهنی، فقر عاطفی  خود از مصادیق فقر معنوی میباشد. هرچند که فقر معنوی در یک اجتماع میتواند پا به پای فقر اقتصادی یک جامعه را دچار بحران کند اما آنچه که در این مقاله مورد نظر ماست همان فقر اقتصادی و مالی است که به عنوان یک عامل ارتکاب جرم در جامعه مورد برسی قرار میگیرد.

فقر و بزهکاری

در متون دینی ما، صراحتاً فقر مورد نکوهش قرار گرفته است. برای نمونه میتوان به حدیث "فقر موجب روسیاهی در دو دنیاست" اشاره کرد. یا نزدیک است که فقر به کفر بیانجامد. یا اینکه فقر مرگ بزرگی است. آنچه که از این حدیث اخیر مستفاد میشود این است که مرگ اگرچه سخت و ناخوشایند است ولی فقر از آن مشقت آورتر و ناخوشایند تراست. پس دور از ذهن نیست که فقر که بارها از مرگ سخت تر است منجر به بروز اعمال مجرمانه شود چرا که فردی که در محرومیت و فقر به سر میبرد برای از بین بردن اثرات و فشارهای شرایط بد اقتصادی میتواند با هدف کسب ثروت مرتکب اعمال مجرمانه و تخلف از قانون شود.

بحران ها و نوسانات اقتصادی خانواده های آسیب پذیر را به شدت تحت تأثیر قرار میدهد. سرپرست خانواده های فقیر چون غالباً بی سواد هستند، ناگزیرند برای تأمین مایحتاج زندگی به کارهای خشن و خسته کننده تن در داده و از صبح تا شام در بیرون از منزل کار کنند و وقتی به منزل برمیگردند در مقابل تمنیات فرزاندان با تهدیدو خشونت آنان را آرام ساخته و فرزندان برای تحصیل وسائل آسایش و رفاهی که می بینند دیگران دارند و  او به واسطه درآمد قلیل خانواده از آن محروم است، احساس نوعی نیاز می کند و ممکن است دست به ارتکاب جرم بزند. انسان فقیر در اثر درآمد ناچیز و نامطلوب به این وضع تهیدستی رسیده است. شخص فقیر میبیند که دیگران از همه تنعمات زندگی برخوردار بوده ولی او از ابتدائی ترین وسیله امرار معاش محروم و بالنتیجه حس کینه و نفرت در او شعله ور شده و جامعه را به آتش میکشد. فقرا به از بین بردن و تخریب هر چیزی تمایل دارند چرا که خود گرفتار فقر بوده و می خواهند که دیگران نیز به مانند او گردند.

بیکاری، فقر، جرم

 بیشتر افراد جوانی که به علت ارتکاب جرم و تخلفات گوناگون دستگیر میشوند معمولاً یا بی سوادند یا این که دارای سطح تحصیلات بسیار پایین می باشند. اما هزاران جوان دانش آموخته در رشته های گوناگون دانشگاهی نیز با هیولای بیکاری دست و پنجه نرم میکنند. جوانان به اقتضای سن و نیازهای طبیعی و اجتماعی خود توقع دارند که این نیازهای آنان تأمین شود. به هر دلیل که یک جوان از حق داشتن کار، سرپناه و درآمد لازم برای رفع نیازهای خود محروم بماند، خواه نا خواه به مسیرهای انحرافی کشیده میشود. تا معضل بیکاری حل نشود نمیتوان انتظار داشت که میزان جرائم جوانان کاهش پیدا کند و هرگز قادر نخواهیم بود با افزایش مراکز نظارتی و نیروهای انتظامی با رشد  روز افزون تخلفات که از بستر بیکاری بر میخیزد، مقابله کنیم.[1]


بخش قابل توجهی از جمعیت ایران که در روستاها زندگی میکرد و موجب آبادانی و عمران این مناطق بود، اکنون با فروش احشام و حتی مایملک خود به امید داشتن زندگی بهتر و مرفه تر به شهرها مهارجرت کرده اند. اما مشاغلی که نصیب اغلب مهاجران به ویژه افراد بی سواد و کم سواد در شهرها میشود شامل: خرید و فروش سیگار، لباس دست دوم، پذیرش مشاغلی مثل سرایداری در کارگاهها و کارخانه ها، تکدی، فروش مواد مخدر و روی آوردن به مشاغل کاذب نظیر کوپی فروشی و غیره می باشد.
این جوانان وقتی به خواسته های خود نمی رسند و از روستا رانده و در شهر مانده میشوند و برخی از آنان به خاطر غرور خود مایل به بازگشت به زادگاه خود نیستند، جهت امرار معاش به ناجار به هر کار خلافی روی می آورند و بدیهی است که با افزایش جمعیت این مشکل ابعاد گسترده تری پیدا خواهد کرد.[2]

حاشیه نشینی یکی از جلوه های بارز فقر

حاشیه نشینی را در معنای عام شامل تمام کسانی می دانند که در محدوده اقتصادی شهر ساکن هستند ولی جذب اقتصاد شهری نشده اند. جاذبه شهرنشینی و رفاه شهری این افراد را از زادگاه خویش دور کرده  و با هدف درآمد  و رفاه بیشتر به سوی شهرها می کشاند.اکثر آنها مهاجرین روستایی هستند که به منظور گذراندن بهتر زندگی راهی شهرها میشوند.  و معمولاً هم به دلیل عدم مهارت و تخصص کافی جذب مشاغل کاذب میشوند و قشر فقیر و آسیب پذیر شهرها را گسترش میدهند.در نهایت به دلیل نداشتن درآمد کافی و لازم توان تهیه مسکن را نداشته و به ناچار به حاشیه شهر روی می آورند.  افرادی که در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند، از ساختار قدرت و سیاست عمومی جامعه جدایی یافته و به عنوان گروه اجتماعی پست تلقی میشوند، معمولاً یک دید منفی نسبت به افراد ساکن حاشیه شهر وجود دارد.

جهان حاشیه نشینی به لحاظ اجتماعی بعد منفی دارد. بدین معنا که حاشیه ها از چشم دیگران مناطق پست تلقی میشوند.[3] معمولاً گروه های فقیر و کم درآمد برای گریز از هزینه های مسکن و زندگی به سکونت گاه های غیر رسمی پناه میبرند که امکان ایجاد یک سرپناه با قیمت نازلتری از مسکن رسمی وجود داشته باشد. این مساکن معمولاً به صورت غیررسمی توسط خود افراد حاشیه نشین به صورت کاملاً غیر اصولی و برنامه ریزی نشده و به طوری که فاقد مواد و مصالح مناسب میباشد ساخته میشود. که معمولا با خانه های حلبی، زاغه نشین ها و با واژه هایی از این قبیل توصیف میشوند. و چون در این نواحی کنترل و نظارت اجتماعی ضعیف است بروز انحرافات اجتماعی و جرم اجتناب ناپذیر است.

نتیجه گیری و راهکارها

 با توجه به اینکه جامعه ی کنونی ما یک جامعه دینی محسوب میشود، و در متون دینی ما فاصله زیاد طبقاتی در جامعه به شدت مذموم شمرده شده است بنابراین یکی از راه حل های از بین بردن معضل فقر کاهش فاصله طبقاتی بسیاری است که در جامعه شاهد آن هستیم. تضاد طبقاتی و عدم توزیع عادلانه ثروت و بیکاری از جمله دلایل ایجاد فقر و به تبع آن بزهکاری است. عدم توزیع عادلانه امکانات رفاهی و درمانی در تمام نقاط کشور منجر به مهاجرت روستاییان با هدف کسب رفاه بیشتر به شهرها میشود و از طرفی به دلیل نداشتن تخصص کافی برای زندگی در شهر و روی آوردن آنها به مشاغل کاذب و بی ارزش موجب گسترش زاغه نشینی و افزایش جمعیت فقیر در شهرها میشود.بنابراین با فراهم آوردن امکانات رفاهی لازم برای روستاییان و جلوگیری از مهاجرت بی رویه آنان میتواند تا حدی از افزایش جمعیت اقشارآسیب پذیر جلوگیری کرد. ارائه اعتبارات و تسهیلات به افراد واجد شرایط با هدف اشتغالزایی و ایجاد کسب وکار برای جوانان بیکار میتواند از نرخ بیکاری بکاهد و به تبع ایجاد اشتغال درآمد لازم برای کلیه افراد فراهم شود تا اثری از فقر در جامعه نباشد.

منابع:

1-شامبیاتی، هوشنگ، بزهکاری اطفال و نوجوانان، انتشارات مجد، تهران، چاپ سوم، اسفند 1391.

2- قربان نیا، ناصر، مقاله نگاهی به فقر از منظر جرمشناسی، فصلنامه مفید، شماره 17.

3-حاتمی، نادر، مقاله حاشیه نشینی و معضل بزهکاری (1)، ماهنامه علوم تربیتی اصلاح و تربیت، فروردین 1387، شماره 72.

4-بابازاده، ارشد، مقاله تأثیر فقر در بزهکاری، ماهنامه علوم تربیتی اصلاح و تربیت، آذر 1383، شماره 33.[1]- شامبیاتی، دکتر هوشنگ، بزهکاری اطفال و نوجوانان، ص 238.

[2]- همان منبع، ص 237، پاورقی.

[3]- حاتمی، نادر، مقاله حاشیه نشینی و معضل بزهکاری (1)،ماهنامه اصلاح و تربیت، فروردین 87،سال هفتم، شماره 72، ص 26.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()