مجموع : 0 تومان
دانلودی انتخاب نشده است

دانلود مقاله یونیسف

7 / 10
از 3 کاربر

مقاله ای که پیش روی شماست تحت عنوان یونیسف به بررسی تاریخچه و پیدایش  سازمان حمایت کودکان با نام اختصاری یونیسف می پردازد.  این مقاله پیرامون اقدامات و فعالیتهای این سازمان، اهداف، ساختار تشکیلاتی ، منابع مالی و درآمدهای آن و همچنین نحوه عملکرد یونیسف در ایران صحبت میکند.

پایگاه دانلود مقاله های حقوقی
ارائه دهنده مقالات و جزوات تخصصی رشته حقوق
دانلود مقاله یونیسف

دانلود مقاله یونیسف میتواند  شما را  با اقدامات و اهداف این سازمان آشنا میکند. تیم حقوقی پایگاه دانلود مقاله های حقوقی جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات آماده دریافت نظرات خوانندگان و کاربران میباشد. لطفا پس از دانلود مقاله و مطالعه کامل آن به این مقاله رتبه دهید.

 یونیسف

"حمایت و توجه به کودکان اساس پیشرفت بشر است و توجه کافی در سنین کودکی باعث پایه­ گذاری شخصیت محکمتری برای آینده افراد است."
این جملات اساس مأموریت سازمانی را تشکیل می دهند که با هدف غلبه بر موانعی نظیر فقر، خشونت، بیماری و تبعیض در مسیر زندگی کودکان تأسیس شده است. سازمانی که با تکیه بر اعتبار جهانی اش سعی دارد به اصلاحات و عقاید جدید جامه عمل بپوشاند و با کمک و همیاری، شرایطی فراهم آورد که هر کودک بتواند زندگی اش را به خوبی شروع کند. برای دستیابی به اهداف فوق بیش از 7000 نفر در 157 کشور مختلف مشغول فعالیت هستند.

 این سازمان یونیسف است: صندوق کودک سازمان ملل متحد.

انقلاب صنعتی و دوران جدید علی رغم تمام دستاوردهایی که برای بشریت همراه داشته و تا حدودی باعث رفاه، آگاهی و تجربه در نوع آدمی شده، لیکن سرمنشأ بسیاری از بلایا و مصیبتها نیز بوده است. چرا که از کی طرف، ثمرات این فرآیند فقط نصیب عده محدودی شد و از طرفی دیگر زیاده خواهی عده ای، دنیا را به سمت آشوب و بی سر و سامانی کشاند. بروز دو جنگ جهانی اول و دوم یکی از اثرات نامطلوب این پدیده بود که باعث آوارگی میلیون ها انسان از جمله کودکان شد.
از سوی دیگر، وضعیت فقر و رفاه اکثر ملل به نحوی بود که نیاز به کار کودکان از سوی این ملت ها احساس می شد و مردم از وضعیت بهداشتی نامطلوب رنج می بردند. این وضعیت به خصوص در دهه های 40 و50 قرن بیستم به شکل نگران کننده ای تبدیل شد.
بیگاری، استثمار، فقر، بی سرپرستی و نا بهنجاری های دیگر از معضلات اجتماعی گروه سنی کودکان بود که سبب تهدید سلامت اجتماعی کودکان و نسل های آینده می شد. در این شرایط سازمان ملل متحد که اولین سال های عمر خود را تجربه می کرد، برای رسیدگی به وضعیت کودکان صندوق حمایت کمک به کودکان سازمان ملل متحد را بوجود آود که اختصاراً یونیسف نامیده شد.  این صندوق اینک با عضویت اکثریت کشورهای جهان خدمات فراوانی به جامعه بشری ارائه داده و سبب بهبود شاخص های اجتماعی مربوط به کودکان در همه جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه گردیده است.

تاریخچه یونیسف

این سازمان توسط مجمع عمومی ملل متحد در 11 سپتامبر سال 1936 تأسیس شد و در ابتدا به عنوان صندوق بین المللی نیازهای ضروری کودکان شناخته شده بود. یونیسف برای انجام تعهداتش سه دوره مختلف را انتخاب کرد:
در سال های بعد از جنگ 1946 تا 1950 با اعلام مرحله اول پروژه اش با عنوان: «احتیاجات ضروری» که در حقیقت عملیاتی سریع برای رساندن غذا، پوشاک و مایحتاج اولیه جهت حفظ سلامت کودکان سراسر دنیا، خصوصاً اروپا بود، کار خود را آغاز کرد. این سازمان در این راستا با هزینه ای حدود 112 میلیون دلار فعالیت های زیر را انجام داد:
پخش پوشاک بین 5 میلیون کودک در 12 کشور جهان، واکسینه کردن 8 میلیون کودک در برابر مرض سل و فراهم کردن غذای کمکی روزانه برای میلیونها کودک در اروپا، که یکی از بزرگترین فعالیت هایش به شمار می آید.

 در طول سالی 1951 تا 1960، یونیسف به فعالیت های قبلی ادامه داد و همزمان در جهت رسیدن به اهداف بلند مدت نیز برنامه ریزی کرد. برای حفظ سلامت کودکان، سلسله عملیاتی بر علیه بیماری های سل، جذام، مالاریا و بیماری های عفونی انجام داد. قوانینی برای بهداشت محیط وضع کرد و افراد را به شرکت در کلاس های آموزش پرستاری و مراقبت از سلامت کودکان تشویق کرد. به منظور بالا بردن استاندارد تغذیه کودکان، کلاس های آموزش تربیت فرزندان و بهبود وضع خانوادگی را برای مادران تشکیل داد. مراکز نگهداری روزانه از کودکان، مراکز مشاوره خانواده و کانون نوجوانان را تأسیس کرد. برای کارهای فوق مبلغ 150 میلیون دلار هزینه شد. در سال های 1961 تا 1970، یونیسف سیاستش را با اتخاذ تصمیم کمک به کودکان ملیت های مختلف برای پیشرفت ملت ها، گسترش داد. این بخش از پروژه «اهداف کشوری» نام گرفت. از این مرحله به بعد یونیسف بر طبق نیازهای طبقه بندی شده برای کودکان در هر ملیت اقداماتش را تکمیل کرد. در این مرحله طبیعتاً یونیسف علاوه بر نیازهای مادی درگیر احتیاحات و مشکلات ذهنی، روانی و شغلی کودکان نیز شد. بنابراین کمک هایی در زمینه آموزش معلمان و اصلاح برنامه های تعلیم و تربیت، اختصاص مبلغی برای آموزش مهارتهای کاربردی و استفاده از تکنولوژی جدید انجام داد. در این دهه هزینه ای بالغ بر 300 میلیون دلار مصرف شد.
به طور خلاصه، پروژه های یونیسف چشم اندازی از آینده یک کودک است، هر کودک فردی است که در آینده باعث بوجود آمدن «تغییرات اقتصادی و اجتماعی» خواهد شد.
در دهه هفتاد، یونیسف اقداماتش را با دولت ها هماهنگ کرده و سعی در بالا بردن کیفیت زندگی کودکان ملتهای در حال توسعه داشت و تا سال 1975 سالیانه مبلغ 100 میلیون دلار را برای این هدف تخصیص داد. به علاوه از شرکتهای بین المللی و چند ملیتی نیز تقاضای حمایت و کمک کرد.
هرچند که آمار موجود در ارتباط با تاریخچه فعالیت های یونیسف تنها بیانگر بخش کوچکی از اقدامات مفید انجام شده توسط این سازمان است، اما به هر حال اشاره ای است به اهداف نهایی سازمان.
صندوق کودکان ملل متحد که اختصاراً یونیسف نامیده می شود در سال 1946 توسط مجموع عمومی سازمان ملل متحد به وجود آمد. این صندوق به توصیه شورای اجتماعی اقتصادی برای ارائه کمک های اضطراری به کودکان و نوجوانان قربانی مصائب جنگ جهانی دوم به وجود آمد.

چند سال بعد مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مأموریت یونیسف را به صورت آزمایشی برای پاسخگویی به نیازهای اجتماعی، اقتصادی و روانی میلیون ها کودک بی سرپرست به ویژه در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه، تعدیل کرد. در اکتبر 1953، مجمع عمومی تصمیم گرفت یونیسف به عنوان بازوی دائمی سازمان ملل متحد کار خود را ادامه دهد و نام آن را به صندوق کودکان سازمان ملل متحد تغییر داد، اگرچه علامت اختصاری و شناخته شده یونیسف را حفظ کرد. امروزه صندوق کودکان سازمان ملل متحد، به عنوان یکی از ارکان فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بیش از 150 کشور جهان، ارائه خدمات فرهنگی، اجتماعی خود را ادامه میدهد.

اهداف یونیسف

اهداف یونیسف نیز باید زیر مجموعه ای از اهداف مجمع عمومی سازمان ملل متحد باشد. منتهی باید با این پیش شرط که دایره خدمات آن به گروه سنی محدودتر که کودکان هستند، تحدید میگردد. این نکته یادآوری گردید که شرایط جنگ جهانی دوم و اوضاع نامطلوب میلیون ها کودکی که مستقیماً از اثرات این جنگ ضربات روحی و روانی و بهداشتی ویرانگری دیدند سبب تشکیل یونیسف گردید. هدف یونیسف بهبود وضعیت این کودکان است، ولی این هدف مربوط به سال های نخست بعد از جنگ جهانی دوم و اغلب کشورهای اروپایی و آسیایی و آفریقایی بود که از این جنگ صدماتی دیدند. در حال حاضر می توان اهداف یونیسف را در این موارد مهم بیان کرد:

الف) کمک به بهداشت یا گسترش بهداشت کودکان به ویژه در کشورهای در حال توسعه.

ب) کمک به بهبود وضعیت رفاهی کودکان.

ج) جلوگیری از استثمار یا بیگاری کودکان.

د) پایین آوردن سطح مرگ و میر کودکان.

ه) دفاع از حقوق کودکان و پیشگیری از کودک آزاری در قالب دفاع از حقوق بشر.

زمینه فعالیت های یونیسف

یونیسف موفق شده است که چارچوبی برای حمایت و دفاع از کودکان فراهم نموده و در جهت شناسایی نیازهای آن ها اقداماتی انجام دهد. لذا یونیسف، طرح های ملی دولت ها را از جهت تأثیر آن طرح ها بر میزان تندرستی و میزان مرگ و میر کودکان مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. یونیسف با توجه به منابع مالی و تجهیزات خود، امکانات و ابزاری که دولت ها برای کنترل و پیشگیری یا مهار بیماری ها و بهبود تغذیه یا تأسیس مراکز بهداشتی درمانی نیاز دارند را تأمین می کند. همچنین هزینه آموزش معلمان، متخصصان تغذیه، مددکاران بهداش، به وِیژه برای فعالیت آنها در جوامع بومی خودشان را پرداخت می کند.
یونیسف در سال 1976 استراتژی متکی بر جامعه را به منظور پاسخ گویی به نیاز میلیون ها کودک در جهان در حال توسعه که حتی از ابتدایی ترین امکانات بهداشتی، خدمات تغذیه ای و آموزش و پروش محروم اند، اتخاذ کرد.
از دید کارشناسان، این راه مؤثر، علمی و ارزان می باشد. به این منظور یونیسف بهورزان محلی را برای ارائه خدمات در زمینه مراقبت های بهداشتی، تغذیه، آب آشامیدنی سالمی، آموزش و پرورش و نیز آموزش مادران و حمایت های دیگر از زنان و کودکان، آموزش می دهد.
این صندوق همچنان، در زمینه تغذیه نوزاد از شیر مادر و تشویق مادر با سازمان بهداشت جهانی همکاری های نزدیکی داشته است. از دیگر زمینه های مهم فعالیت یونیسف، اجرای گسترده برنامه واکسیناسیون کودکان جهن بود که تا سال 1990 علیه 6 بیماری اصلی کودک سرخک، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، سل و فلج اطفال انجام شد.
یونیسف با همکاری سازمان بهداشت جهانی این پروژه را به انجام رسانده است. سایر زمینه های فعالیت یونیسف را می توان از بهداشت مادر و کودک، آموزش و پرورش و رفاه اجتماعی کودکان یاد کرد. یونیسف به تقاضای دولت ها برای بهبود وضعیت کودکان ملل جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته، با تأکید بر کشورهای فقیر و توسعه نیافته تر، بدون توجه به نژاد، مذهب و جنبش، به آنها یاری میرساند.

ساختار تشکیلاتی یونیسف

یونیسف از ارکان فرعی مجمع عمومی است که دارای وضعیت حقوق نیمه مستقل در نظام ملل متحد می باشد. این صندوق دارای سه رکن عمده می باشد که عبارتند از:

1) هیأت اجرایی

2) دبیرخانه

3) دفاتر منطقه ای

هیأت اجرایی که سیاست و خطی مشی یونیسف را تعیین میکند و در مورد برنامه ها و مخارج یونیسف تصمیم گیری میکند، باید پاسخگوی اقدامات خود در برابر شورای اقتصادی اجتماعی مجمع عمومی باشد.
هیأت اجرایی دارای 41 عضو است که برحسب توزیع جغرافیایی و نمایندگی کشورهای اصلی اهداء کننده و دریافت کننده کمک از سوی شورای اقتصادی اجتماعی برای یک دوره سه ساله انتخاب می شوند.

معمولاً این دوره ها از اول اوت سال انتخاب آغاز شده و در 31 ژوئیه سه سال بعد پایان می پذیرد، توزیع کرسی های هیأت اجرایی به شرح ذیل است:

- کشورهای آفریقایی: 9 کرسی

- کشورهای آسیایی و یوگسلاوی: 9 کرسی

- کشورهای اروپایی شرقی: 4 کرسی

- کشورهای آمریکایی لاتین: 6 کرسی

- کشورهای اروپای غربی و سایر کشورها: 12 کرسی

یک کرسی دیگر هر سه سال یک بار به تناوب بین گروه های فوق توزیع می گردد. مدیر اجرایی نیز مسئول دبیرخانه یونیسف می باشد، وی مسئول اداره یونیسف بوده و از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد و با مشورت هیأت اجرایی منصوب می گردد. دفاتر منطقه ای وظیفه دارند که اهداف یونیسف را در هر منطقه عملی کنند.

دفاتر یونیسف عبارتند از:

الف- دفاتر منطقه ای یونیسف برای آفریقای شرقی و جنوبی (نایروبی-کنیا)

ب- دفاتر منطقه ای یونیسف آفریقای مرکزی و غربی (ابی جا-ساحل عاج)

ج- دفاتر منطقه ای یونیسف آمریکایی (بوگوتا کلمبیا)

د- دفتر منطقه ای یونیسف آسیای شرقی، پاکستان (بانکوک تایلند)

ه- دفاتر منطقه ای یونیسف خاورمیانه و آفریقای شمالی (امارات – اردن)

و- دفاتر منطقه ای یونیسف جنوب آسیای مرکزی (دهلی نو-هندوستان)

مقر یونیسف در نیویورک است، علاوه بر آن دارای دفاتری در ژنو، کپنهاک، سیدنی و توکیو نیز می باشد.

منابع مالی و درآمدهای یونیسف

درآمدهای یونیسف تماماً از کمکهای داوطلبانه دولت ها، سازمان های بین المللی و بین الدولی و سازمان های غیردولتی و افراد تأمین می شود. حدود سه چهارم این منابع را دولتهای عضو تأمین می کنند و بقیه از طریق منابع غیر دولتی از قبیل سازمان های غیر دولتی و فروش کارتهای تبریک و سایر تولیدات یونیسف تأمین می شود. بیشتر کمک های دریافتی برای پرداخت هزینه های برنامه های یونیسف مصرف می شود و بقیه صرف اجرای طرح های مصوب می شود. کمترین سهم از این درآمدها به کمک های اضطراری و فوری یونیسف به کودکان آسیب دیده از زلزله، سیل و جنگ هزینه می شود. اصولاً در مقابل هر دلار کمک یونیسف به اجرای این برنامه ها، دولت دریافت کننده موظف است مبلغی مساوی با همان به یونیسف پرداخت کند. دلیل این امر به این مسئله بر می گردد که یونیسف معتقد است مسئولیت مراقبت اولیه از کودکان از سوی دولت های مربوطه می باشد. میزان کمک هردولت توسط شورای اجرایی یونیسف تعیین می شود.

عملکرد یونیسف در ایران

جمهوری اسلامی ایران از جمله اعضای یونیسف است که دیرتر از سایرین به این صندوق پیوست. کشور ایران در سال 1362 ه.ش (1983)عضو این صندوق شد. همکاری یونیسف با وزارت بهداشت و درمان، در ارتباط با طرح واکسیناسیون عمومی و مبارزه با بیماری های اسهال متمرکز بوده است. در این دوره همکاری یونیسف به صورت ارائه خدمات مشاوره ای از طریق کارشناسان فعالیت های آموزشی، تهیه تجیزات و حمایت ملی از طرح های دولت بوده است.

مهمترین اقدامات یونیسف در ایران کاهش میزان مرگ و میر کودکان است. در سال 1988 سه محور مهم شروع شده که این اقدامات عبارت است از:

1- تسریع دو برنامه واکسیناسیون در استان هایی که سطح واکسیناسیون در آن ها پایین است.

2- تسریع آموزش ماماهای دوره دیده.

3-سازماندهی مبارزه ملی با بیماری های اسهالی از طریق مایع درمانی خوراکی.

سایر اقدامات یونیسف در ایران در دهه 1990 را می توان به این شرح ذکر کرد:

1- ادامه حمایت از طرح واکسیناسیون همگانی و گسترش پوشش طرح مزبور در مناطقی که نیاز بیشتری به این حمایت دارند.

2- مشارکت در بازسازی سیستم ها و مراکز بهداشتی و مراکز آموزش بهورزی در مناطق جنگ زده.

3- کمک به پناهندگان افغانی مقیم ایران و ارائه خدمات به مادران و کودکان افغانی.

4- ارائه کمک های اضطراری به زلزله زدگان 30 خرداد 1369 در استان های زنجان و گیلان.

5- فعالیت های حمایتی در زمینه برنامه ریزی ایمنی دوران بارداری و تنظیم خانواده.

6- آموزش بهداشت در مورد بیماری ایدز و همکاری با وزارت بهداشت در افزایش آگاهی عمومی.

7- وارد کردن پیام های بهداشتی درکتابهای دوره نهضت سوادآموزی در اثر ترغیب و تشویق مداوم یونیسف.

8- فعالیت های تبلیغی درباره کنفرانس سران برای کودکان و تشویق مقامات ایرانی جهت پیوستن به کنوانسیون حقوق کودک.

9-حمایت از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه کنترل بیماری های حادّ تنفسی از طریق ارائه کمک های فنی و تهیه مطالب کمک آموزشی.*

منبع: فصلنامه شهر قانون

شماره 1، بهار 1391، صص 116 تا 118

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()